1کاربرد ورق پلی های پلی کربنات سیستمی (پلی پانل) چیست ؟
این محصول، علی الخصوص برای پوشش در کنار ساندویچ پانلها و ورقهای فلزی با طرحهای گوناگون،در سوله ها و سالنهای صنعتی استفاده می شوند و می توان تمام سقف و بدنه را نیز به صورت عرضی و یا به صورت طولی با آن پوشاند.
2 آيا استفاده ازورق پلی کربنات از نظر مصرف انرژي داراي صرفه اقتصادي است ؟
بله به عنوان مثال اگر به جاي شيشه از ورق دوجدارة لكسان با ضخامت 6 ميل استفاده كنيم در سال حدود 22 متر مكعب گاز به ازاي هر مترمربع پنجره صرفه جويي مي شود .
3با توجه به تنوع ضخامت ورق هاي پلی کربنات چگونه ضخامت مناسب براي پروژه اي خاص را تعيين مي كنيد ؟
انتخاب ضخامت به عوامل متعددي از جمله بار حرارتي مجاز ساختمان ، بار مكانيكي كه به ورق وارد مي شود و مقدار مورد نياز ايزولاسيون صوتي ، بستگي دارد بر اساس اين موارد ضخامت ورق لكسان مناسب را براي پروژه اي خاص انتخاب مي كنيم .
4براي نصب ورق هاي پلی کربنات آيا سيستم هاي نگهدارنده و قاب خاصي لازم است ؟
براي نصب و استفاده از لكسان و براي تهيه سازة نگهدارنده جزئيات خاصي بايد رعايت شود كه در صورت لزوم به شما تذكر داده خواهد شد . اما براي اطمينان كامل از كارايي مناسب سازه ها و قاب ها و همچنين سيستم آب بندي مي توانيد امور مربوط به طراحي ، محاسبه ، ساخت سازه ، تأمين پروفيل و نصب را بطور كامل به شركت سايه ساز ايمن بسپاريد .
5ورق هاي پلی کربنات چگونه مي توانند ، شدت صوت را كاهش دهند ؟
ساختار فشردة پلي كربنات و همچنين آرايش مولكولي خاص اين پليمر باعث مي شود كه انرژي صوتي در اين ماده تلف شود . يعني بخشي از انرژي صوتي به مصرف حركات مولكولي پلي كربنات مي رسد و در نتيجه فقط بخش باقيمانده از صوت مي تواند از ورق پلي كربنات عبور كند . براي اندازه گيري شدت صوت از واحد دسي بل استفاده مي شود . اين واحد سنجش ، بر اساس آستانه شنوايي انسان تعريف شده است . برای آشنايي بيشتر با اين واحد به جدول زير توجه نماييد .
6براي تميز كاري ورق هاي پلی کربنات از چه روشي استفاده كنيم ؟
براي تميز كردن lexan مي توانيد با آب ولرم و پارچه يا اسفنج نرم ورق ها را به تناوب تميز كنيد . پس از تميز كردن ورق ها ، آنها را با يك پارچه نرم ، خشك كنيد تا لكه هاي آب و غبار بر روي ورق ها باقي نماند . در صورتيكه ورق با اين روش تميز نشود مي توانيد با يك محلول رقيق آب و صابون آنرا تميز كنيد . استفاده از مواد شوينده هاي ديگر ممكن است به ورق lexan يا به پوشش ضد UV آن آسيب برساند .
7ورق هاي پلی کربنات آیا خش پذير هستند ؟
خش پذيري يك مسئله كاملاً نسبي است و هر ماده اي در مقابل مواد سخت تر از خودش خش پذير مي باشد و نمي توان در مورد مصالح رايج كلمة ضد خش را بكار برد . بلكه بايد گفت اين مصالح در برابر خش ، مقاوم مي باشند . در ورق هاي lexan نيز تمهيداتي انديشيده شده است كه مقاومت آنها در برابر خش تا حد ممكن بالا باشد . انواع Margard آنها بالاترين مقاومت در برابر خش را دارند .
8چرا ورق هاي پلي كربنات نسبت به ورق هاي ديگر از قيمت بالايي برخوردارند ؟
اولاً مادة پلي كربنات به خودي خود نمي تواند ويژگي هاي منحصر به فرد lexan را ايجاد نمايد ، بلكه شرايط فرآيندي ، دستگاههاي پيشرفته و مواد افزودني خاصي كه در كارخانجات شركت آمريكايي جنرال الكتريك GE اعمال مي شود از گرانول هاي پلي كربنات چنين ورقي ساخته است . و تكنولوژي اي كه در كارخانه جنرال الكتريك استفاده شده ، تكنولوژي گراني مي باشد . ثانياً موادي كه براي مقاوم ساختن ورق هاي lexan در مقابل اشعه UV استفاده مي شوند ( مواد جاذب اشعه فرابنفشUV absorber ) فوق العاده گران هستند . و استفادة كافي از اين مواد براي پوشش دادن ورق هاي lexan در افزايش قيمت آنها تأثير زيادي دارد . در هر صورت اگر در توليد ورق هاي پلي كربنات از تكنولوژي توليد پائين تري استفاده شود يا احياناً از مواد جاذب اشعه فرابنفش ، كمتري استفاده شود . مي توان ورق پلي كربنات ارزان تري توليد كرد اما جنرال الكتريك GE هيچگاه كيفيت را فداي قيمت نمي كند .
9آيا در موارد كاربردهايي كه براي ورق هاي پلی کربنات ذكر شده مي توان از ورق هاي پليمري ديگر استفاده نمود ؟
معمولاً در كاربردهايي كه براي ورق هاي پلی کربنات معرفي مي شود بهترين انتخاب ، همان پلی کربنات است . ورق هاي شفاف پليمري ديگر مانند ورق هاي اكريليك و PVC داراي كاربردهاي ديگري مي باشند و اصولاً جايگاهشان با lexan متفاوت است . بعنوان مثال در بعضي مصارف دكوري اكريليك به علت ، شفافيت ، درخشندگي و جلوة خاص خودش ، مناسب تر است . در يك توضيح اجمالي مي توان گفت ، ورق هاي اكريليك از مقاومت ضربه اي كمتر از يك پنجم ،‌ lexan برخوردارند ، هنگام شكست تكه تكه مي شوند و ايجاد لبه هاي برنده و تيز مي نمايند . مقاومت ضربه آنها در درجه حرارت هاي بالا و پائين افت مي كند ، شعله را سرايت مي دهند ، در مقابل آفتاب زرد شده و ظاهر خود را از دست مي دهند اما برش و نصب آساني داشته و موارد كاربرد خاص خود را دارند . ورق هاي PVC نيز در دماي پائين مقاومت ضربه اي كمي دارند ، عبور نور در آنها خيلي خوب نيست و اگر چه دير شعله ور مي شوند اما اگر شعله ور شوند گاز سمي توليد نموده و در ريه انسان اسيد كلريدريك ايجاد مي نمايند .